Yeni İş

Yeni İş

Ömer Faruk Kandilci | 25/12/2017 | 1 Yorum | 1440 Defa Okundu

Uzunca bir aradan sonra merhaba, yeni yazım ile sizlerleyim. Bu yazımda kendimize olan güvenimizin ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalışacağım. Uzun zamandır iş arayışında idim. Yaptığım iş başvurularında ya reddedildim yada hiçbir geri dönüş dahi alamadım. Yine de kendime güvenmekten arayışımdan vazgeçmedim. Birazda ne iş olursa yapar durumuna gelmiştim. İlgi alanıma girmeyen işlere dahi başvurmaya başlamıştım.

En son İŞKUR ilanlarında bir pazarlamacı ilanı gördüm. Kulüp ve çeşitli projelerden gelen tecrübeler ile başvuruda bulunmaya karar verdim. Aslında aranan kriterlerin hepsi bana uymuyordu ama bu işi yapabileceğime inandığım için başvuru yapmak için aradım. Aynı gün gelmem için davet ettiler ancak yetişmem zor olduğu için sonraki günün sabahına randevumu aldım. Büyük bir heyecan ve kendime güven ile iş görüşmesine gittim. Sonuç mu? Senden pazarlamacı olmaz dediler. Sen teknik adamsın belli, sana daha farklı bir iş verelim dediler ve üretim bölümünde çalışmamı teklif ettiler. Geçen hafta cuma günü itibariyle Mimtaş Çelik Kapı Sistemleri’nde ikinci haftamı doldurdum.

Şunu çok iyi anladım ki insanın kendini ifade edebiliyor ve kendine güveniyor olması gerçekten çok önemli. Ben o gün iş görüşmesine kendime güvenmeden gitseydim ve kendimi ifade edemeseydim işe alınmazdım. Kendime güvenmemde ve ifade edebiliyor olmamda en önemli faktör aslında öğrenci toplulukları içerisinde bulunmam ve bir çok projede yer almış olmam.

Yaklaşık dokuz ay önce 2. OKÜ Kariyer Günleri’nde kısa bir konuşma yapmıştım. Bu konuşma sırasında herkes kendi torpilini kendi var eder şeklinde bir cümle kurmuştum. Bu sözüm aslında pek fazla bir şey yapmadan bölümlerini karalayan ve kötümserliğe kapılmış kişiler için. Evet Türkiye şartlarında iş bulabilmek için sağlam değil çok iyi bir torpile şart olduğunu kabul ediyorum. Ama firmalar işe alırken torpilin yanında bilgi birikimine, ekip çalışmasına yatkınlığa ve daha bir çok şeye dikkat ediyor. Bir işletme personel işe alırken kendisine fayda üretecek kişiyi almak ister. Eğer size işe girmenizde yardımcı olacak bir torpiliniz yok ise kendinizi en iyi şekilde geliştirmeye özen gösterin. Gerisi çok iyi bir şekilde gelecektir.

Sonraki yazımda görüşmek üzere...


Etiketler