Enerji Mühendisliği Portalı

Enerji Mühendisliği Portalı

Ömer Faruk Kandilci | 28/11/2017 | 0 Yorum | 1948 Defa Okundu

Bir projem vardı. ilk adımını 2014'ün temmuz ayında atmıştım, Enerji Mühendisleri Portalı.

Enerji sistemleri mühendisliği bölümünü en iyi şekilde tanıtmayı hedefleyen bir proje idi. Büyük bir heves ile başladığım projeye bir noktadan sonra ara vermiştim. Sebebi düşündüğüm ilgi ve alakayı yakalayamamış olmak. Proje de gönüllü olarak yer almak isteyen gönüllü arkadaşlarımız da vardı. Ama bir noktadan sonra içimizde ki heyecan azalmaya başlamıştı. En azından kendi görüşüm, kendi kendimize çalıştığımızı ve kimseye ulaşamadığımızı düşünüyordum. Sebebi ise web sitesi içerisinde paylaşmış olduğumuz yazılara ilgi yok denecek kadar az idi. Kullanıcının da aktif rol alabileceği forum sitemizde mevcuttu. Ancak forum sitemize katılım yok denecek kadar azdı. Forumda bulanan paylaşımların neredeyse yüzde doksanı bana aitti.

Yaptığım onca çalışmaya rağmen bir türlü gerekli kitleye ulaşamıyordu web sitesi. Ülkemizde yeni açılan ve kendini tanıtmaya çalışan bir bölüm için kurulmuş web sitesine öğrencisinin yada mezununun bu kadar ilgisiz kalması beni üzmüştü. Ara ara siteyi canlandırmaya çalışmış olsamda aradığım etkiyi göremeyince tamamen projeyi bırakmıştım. Tabi bir ay öncesine kadar.

Şimdi sizlere yeni hali ile Enerji Mühendisleri Portalı'nı anlatacağım. Projeye tekrar başlarken öğrencilerin ve mezunların ihtiyaçlarını araştırmaya başladım. Genel olarak ihtiyaçlar, CV hazırlama, kariyer planlama, ders notları, tez, staj raporları örnekleri gibiydi.

Platform üzerinde E-Kariyer isminde bir bölüm hazırladım. Bir çok arkadaşımız CV'lerini hazırlamakta zorlanıyordu. Platform üzerinden kolay bir şekilde CV'lerini hazırlayabilmeleri için bir CV hazırlama aracı geliştirdim. Beta durumunda olan araç ile hızlı bir şekilde CV hazırlanabiliyor. Bir CV'de olması gereken her şeyi yerleştirmiştim. Tabi eksikleri vardır. E-Kariyer bölümü altında ayrıca online eğitimler, iş-staj ilanları ve kariyer üzerine yazıların yer alacağı bölümlerde bulunuyor. Ayrıca belirli bir kullanıcıya ulaştıktan sonra kurumsal üyeliklerde alarak izin veren kullanıcıların CV'leri kurumsal üyelerimiz ile paylaşılacak.

Ayrıca platform içerisine de küçük bir sözlük hazırladım. Enerji sistemleri mühendislerinin ve adaylarının bilgi paylaşımında bulunabileceği sade bir sözlük. Burada ki amacım bir bilgi kaynağı oluşturmak idi. Eğer düşündüğüm ilgi olursa güzel bir kaynak olacaktır.

Üzerinde geliştirmelerim elbette devam ediyor portalın. Umarım güzel bir proje olarak devam edecek.


Etiketler