Huawei Mate 20 Lite Çağrı Bekletme Sorunu Çözümü

Huawei Mate 20 Lite Çağrı Bekletme Sorunu Çözümü

Ömer Faruk Kandilci | 21/02/2020 | 4 Yorum | 8333 Defa Okundu

Huawei Mate 20 Lite cep telefonumda birkaç aydır çağrı bekletme sorunu yaşıyordum. İnternette de araştırma yaptığımda birçok kişinin bu sorunu yaşadığını ancak Huawei tarafından yayınlanan bir çözüme ulaşamadım.

Şikayet Var sitesinde de bu konu hakkında bir şikayet açılmış, Huawei tarafından şikayeti açan kişiye çözüm yolu anlatılmış. Ama Şikayet Var sitesinde çözüm okuyucular ile paylaşılmamış.

Başta pekte önemsemediğim bu hata yoğun telefon trafiği yaşadığım dönemde kimsenin bana ulaşamamasına sebep oluyordu. Yine telefonda birkaç ayarlama yaptıktan sonra sorunu çözemeyince son çare Huawei müşteri hizmetlerini aradım.

Problemimi müşteri temsilcime aktardığımda yapmam gerekenleri bana hızlı bir şekilde aktardı. Bende verdiği tarife uyarak gerekli işlemleri yaptım ve sorunum ortadan kalkmış oldu. Telefonumuzun bir yada iki özelliğinden vazgeçmemiz gerekecek. Ben tek bir özelliği devre dışı bırakarak çözüme ulaşmış oldum.

Temel sorun anladığım kadarı ile 4G protokolü ile kaynaklı. Müşteri temsilcisi çözüm olarak cihazımın Volte özelliğini kapatmamı, eğer çözüme ulaşamazsam 4,5G bağlantısını devre dışı bırakıp 3,5G ile bağlantı yapmam gerektiğini söyledi. Bu kadar güzel ve donanımlı bir cihazda 4,5G’yi devre dışı bırakmanın çok saçma olduğunu söylediğimde gerekli düzeltmeler üzerinde de çalışıldığı söylendi temsilci tarafından.

Volte yada 4,5G özelliğini kapatmak için Ayarlar’a giriyoruz. Cihazım Android 10 güncellemesini aldığı için ayarlar arayüzüm eski sürümden biraz farklı.

Mobil ağa ve ardından mobil veri kısmına giriş yapıyoruz.

Açılan sayfada VoLTE aramaları özelliğini devre dışı bırakıyoruz. Devre dışı bıraktıktan sonra çağrı bekletme özelliğinizi tekrar aktifleştirip kontrol edin. Benim bu aşamada sorunum düzeldi. Ama sorununuz devam ederse tercih edilen ağ modunu 3G/2G olarak ayarlamanız gerekiyor.


Etiketler