Orange Pi ve Dinamik DNS İle Evden Web Yayını

Orange Pi ve Dinamik DNS İle Evden Web Yayını

Ömer Faruk Kandilci | 09/12/2018 | 0 Yorum | 1827 Defa Okundu

Bir önceki yazımda orange pi cihazımıza web sunucusu kurmuştuk. Bu yazımda da hazırlamış olduğumuz web sunucusu ile internette yayın yapacağız. 

Evimize kuracağımız herhangi bir sunucu ile rahatlıkla internet yayını yapabiliriz. Tabi internet yayını yaparken her daim sunucumuza ulaşabilmek için evimizde ki internet bağlantısının ip adresini biliyor olmamız lazım. Eğer statik ip hizmeti almıyorsak modemimiz her açılıp kapandığında yada internet bağlantımız her kesildiğinde ve tekrar bağlantı kurulduğunda ip adresimiz değişecektir. Sürekli güncel ip adresini takip etmekte oldukça zor olacaktır.

Burada imdadımıza dinamik dns hizmeti yetişiyor. Dinamik DNS hizmetini kısaca tanımlayacak olursak sürekli olarak güncel ip adresimizi takip eden sistemdir. Bir nevi statik ip hizmeti alıyor gibi olacağız. Belki yanlış ifade ediyor olabilirim. Lafı daha fazla uzatmadan orange pi cihazımıza kurduğumuz web sunucumuzu internete açalım.

Öncelikle modemimizde 80 portunu orange pi cihazımızın ip adresine yönlendireceğiz. Her modemde bu işlem değişeceğinden google da modem marka ve modeliniz ile araştırma yaparsanız rahatlıkla bulabilirsiniz.

Dinamik DNS için Duck DNS'yi tercih ettim. Öncelikle Duc DNS üzerinden bir alt alan adı alacağız. Duck DNS sitesine gitmek için tıklayın. Ben google üzerinden hesap olduşturdum. Sizde tercihinize göre bir hesap oluşturun.

Ben daha önce omerkandilci.duckdns.org adresini almıştım. Sizde boşta olan ve istediğiniz alt alan adını yazarak add domain butonuna basın. Alan adınızı aldıktan sonra sitenin üst menüsünde bulunan install bağlantısına tıklıyoruz.

Açılan sayfada linux cron'u seçiyoruz. "First step - choose a domain."  yazısının altında daha önceden almış olduğumuz alan adımızı seçiyoruz. Açılan sayfada aşağıdaki görsele benzer satırı buluyoruz. Çift tırnak dahil olacak şekilide aşağıdaki resimdeki alanı seçiyoruz ve kopalıyoruz.

Crontab Generator sitesi üzerinden işlemlerimize devam ediyoruz. Crontab Generator sitesi için tıklayın. Crontab Generator sayfasında ne sıklıkla işlemi çalıştıracağımızı seçiyoruz. Benim için beş dakikada bir çalışması yeterli olduğu için minutes alanında Every 5 Minutes seçeneğini işaretliyorum. Command To Execute alanına  curl -k  yazıyorum ve daha önce Duck DNS üzerinden kopyaladığım metni yapıştırıyorum.

Generate Crontab Line butonuna basıyorum ve aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşıyorum. 

*/5 * * * * buradaki metin sizin seçtiğiniz zaman sıklığına göre değişebilir. Yukarıda ki komutu kopyalıyorum. PuTTY ile orange pi cihazıma bağlanıyorum ve su yetkisi alıyorum.

crontab -e

komutunu veriyorum. Açılan sayfada ctrl + v tuşları ile en son satıra iniyorum. daha önceden kopyaladığım komutu yapıştırıyorum. Ctrl + x tuşlarına basıyorum ve kaydedip çıkıyorum.

Artık orange pi cihazımız internette bildiğimiz bir adres ile yayında. Ben bir tık daha ileriye gittim ve cPanel üzerinden alan adıma orangepi.omerfarukkandilci.com.tr şeklinde alt alan adı atadım ve duck dns ile orange pi cihazıma yönlendirdim.

Bunuda kısaca anlatayım. cPanel de zone editor sayfasına giriş yapıyoruz. İşlem yapmak istediğimiz alan adı satırında CNAME RECORD butonuna tıklyoruz. İstediğimiz alt alan adını yazıyoruz ve cname alanına duck dns üzerinden aldığımız alt alan adını yazıyoruz ve kaydediyoruz.

Hepsi bu kadar. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.


Etiketler