Mezun Olmadan İşe Başlamak

Mezun Olmadan İşe Başlamak

Ömer Faruk Kandilci | 07/01/2017 | 0 Yorum | 2855 Defa Okundu

Bir süredir bloguma bir şeyler yazmayı planlıyordum. Bazı yoğunluklardan dolayı bir türlü yazamadım. Düzenli olarak içerik giremediğim bloguma yazı ekleme zamanı geldi de geçti.


(Staj Sonu Hatırası)

Bu yazımı İsken Sugözü Termik Santrali’nde tanıştığım Ümit Toksoy abi’me bir teşekkür yazısı olarak yazıyorum. Bu yazımda hem Ümit abimden ve hemde mezun olmadan çalışmaya başlamış olmamdan bahsedeceğim.

Öncelikle bana güzel fırsatlar veren Ümit abim ile başlayacağım…

Bölümümün zorunlu stajlarından yönetim stajımda tanıştığım, benim için en değerli insanlardandır Ümit TOKSOY. Yumurtalık İsken stajında tanışma fırsatına eriştim kendisi ile ve iyi ki de tanışmışım. İş tanımı, türbin bakım ve onarım uzmanı. Bana santralde almak istediğim birikimden fazlasını kazandırdı. İşim yok çay içeyim demek yerine stajyerime boşluğumda ne kazandırabilirim derdinde olan birisi. Yada işi varken stajyerlerimde gelsin iyice görsün detayları diye düşünen birisi. Daha da uzar ama kısaca özetlemek gerekirse tek istediği stajyerlerime neler kazandırabilirim. Enerjiye ve kişisel gelişime olan ilgimi gören Ümit abim, beni de sonradan öğrendiğim listesine almış. Stajdan sonra beni unutmayıp halimi hatrımı, neler yaptığımı sordu. Bizleri, beni hiç bir zaman unutmadı.

Ayrıca öğrenmeyi ve yeni bir şeyler üretmeyi de çok sever. Bir şey yaparken acaba benimle dalga geçilir mi, projem, fikrim başarısız olur mu korkusu hiç yok. Yaptığı ve bildiği şeylerin tüm gücü ile arkasında her zaman. Kendisine bu kadar güvenmesinin sebebi yaptıklarının doğru olduğunu biliyor olması. Buradan sonrası Ümit abimin bana sunduğu güzel ve özel fırsatı anlatmak.


(Ofisten)

Bir projesi vardı Ümit abimin, Emergenerji isimli. Projesini ve diğer projelerini sonraki yazılarımda paylaşacağım. Projesinin isim haklarını aldıktan sonra Ümit abim Emergenerji Enerji Santralleri bakım şirketini kurulum hazırlıklarına başlamış. Birgün oturduk ve uzunca yapılacak işlerden konuştuk ve şirketin web sitesini tasarlamaya başladık. Sonrasında fikirlerini ve desteğini aldığı Boltes Makina Genel Müdürü ve sahibi olan Fevzi Kahraman ile tanıştırdı ve beni anlatmaya başladı. Ümit abime güvenen Fevzi Bey ertesi gün beni yanına çağırdı ufak bir kaç iş yapmamı istedi. Ümit abimin tavsiyesi ve bana güvenmesi ile Çarşamba günü başlayan deneme sürem perşembe akşamı bitti ve cuma sabahı özel bir eğitim için İstanbul yolcusu oldum. Fevzi Bey, diplomamı almadan beni işe aldı ve derslerime gidip gelebilmem ve sınavlarıma çalışmam için gerekli toleransları verdi bana. Boltes Makina firmasında Enerji Sistemleri Mühendisi ünvanı verdiler. Sonrasında Ümit abimin ve Fevzi bey’in enerji santralleri bakım ve onarım üzerinde kurdukları şirkette de görev verdiler.

Bana bölümüm ile ilgili bu güzel fırsatları mezun olmadan veren Ümit TOKSOY’a çok teşşekür ederim.

Yazımı bitirmeden önce,

Ümit abinin beni seçmesinin en önemli sebebi devamlı olarak kendimi geliştiriyor olmam, kulüplerde aktif olmam oldu. Enerji sistemleri mühendisine torpilsiz iş yok diyenler var. Aslında doğru söylüyorlar, Ümit abi benim torpilim oldu. Ama kendi torpilimi kendim buldum.

Sonraki yazımda en kısa zamanda buluşmak üzere.


Etiketler