Evinizin Hizmetçi Robotu Zenbo

Evinizin Hizmetçi Robotu Zenbo

Ömer Faruk Kandilci | 09/06/2016 | 0 Yorum | 2329 Defa Okundu

Jetgiller çizgi dizisinde bir aile robotu vardı Rosie. Bu çizgi diziyi izlerken böyle bir robotun gerçek olabileceğine inanmazdım, bu kadar erken.

Teknolojiye olan güvenim her zaman için sonsuz ama yardımcı robotların evlerde kullanımı için bu kadar erken tanıtılacağını beklemezdim. ASUS’un Computex 2016’da tanıttığı Zenbo model robotunu web ortamında bulduğum kaynaklardan bulduğum bilgilerle anlatacağım.

Evde işlerimize yardımcı olacak bir robot denince akıllara yemek, temizlik vs. işleri yapacak bir robot gelebilir. Zenbo’muz tam olarak böyle değil ama. Daha çok evimizde bizim asistanımız olacak. Evimizde daha çok getir götür işlerini yapan Zenbo, takviminizde ki etkinlikleri, görevleri ve işlerinizi size hatırlatacak. Ayrıca Zenbo evde yemek yapmasa da istediğiniz yemek tariflerini size adım adım aktaracak. Ayrıca akıllı ev sistemlerinede dahil olabilen Zenbo evinizin aydınlatma, iklimlendirme ses ve görüntü sistemlerinide yönetebilecek. Asus yetkilileri yakında Zenbo’nun özelliklerinin ve yeteneklerinin artacağını bildirdi. Asus, ayrıca geliştiriciler için özel bir platform ve teşvik programıda hazırlamış. Zenbo’nun satış fiyatı 599 $ olarak açıklandı. Tabi Türkiye’de eklenecek vergiler ile bu fiyat baya bir yükselir.

İşte Zenbo’nun tanıtım videosu.


Etiketler