Mühendislikte Ofis Uygulamarının Önemi

Mühendislikte Ofis Uygulamarının Önemi

Ömer Faruk Kandilci | 28/10/2018 | 0 Yorum | 1502 Defa Okundu

Son zamanlarda ofis programları ile ilgili sıkça sorular almaya başlayınca, mühendislikte ofis uygulamalarının önemi üzerine yazmaya karar verdim. Tabi ofis uygulamaları sadece mühendisler için önemli değil, kariyerinde başarılı olmak isteyen herkes için önemlidir. İşletme, iktisat, eğitim yada fen edebiyat fakültesi mezunları içinde önemli. Aslında kariyerinde başarı yakalamak isteyen herkes için önemli.

Türkiye de ve dünyada en yaygın kullanılan ofis uygulamaları paketini Microsoft yayınlamaktadır. Bu sebeple Mücrosoft'tun yayınladığı Office programları üzerinden ilerleyeceğim yazımda. Microsoft Office'e alternatif olarak çeşitli programlarda bulunmakta. Biraz Linux'a olan ilgimden dolay tanıştığım Open Office ve Libre Office programlarınıda ücretsiz olarak indirmeniz mümkün.

Peki, ofis programları neden bu kadar önemli? Hem günlük hayatımızda hemde iş hayatımızda sıkça karşılaştığımız programlardan birisidir. Özellikle word, excel ve powerpoint. 

Bazen arkadaşlarım özgeçmişlerini incelemem için bana gönderirler. Çoğu ofis programlarını çok iyi bildiklierini özgeçmişlerinde belirtmişlerdi. Bu kadar iyi olduklarını düşünen arkadaşların özgeçmişlerini hazırlarken dahi düzen sorunları yaşıyor olmasıda ayrı bir çelişkiydi.

Üniversitede ilk dönemlerimizde mutlaka temel bilgisayar dersleri alıyoruz. Bilgisayarı kullanmasını az çok bilen çoğu öğrenci bu dersi fazla önemsemiyor. Sağ tıklayıp yeni sekmesinden Yeni Microsoft Word Belgesi seçmek ve dosyayı açıp bir kaç cümle yada işlem yapıyor olmak çok iyi bildiğiniz anlamına gelmez.

Aslında ofis programları basit programlar gibi görülmektedir ama aksine fazlası ile detaylı programlardır. Özellikle excel uygulaması. Kariyerimizde gerek öğrencilik döneminde gerek iş hayatımızda sık sık kullanmamız gerekiyor. Bu nedenle ofis programları bilmek çok önemlidir

Office Word Programı

Word programı, raporumuzu, makalemizi, tezimizi, dilekçemizi ve daha fazlasını hazırlayabildiğimiz ofis programıdır. Çoğu arkadaşımız iyi derecede kullanabildiği düşünür. Word programı ile sadece yazılarımızı değil, tablolarımızı hazırlayabilir, şekiller, grafikler, görseller ve daha iftiyaçlarımıza göre daha fazlasını ekleyebiliriz. Word'ün menüsüne baktığımızda çeşitli sekmeler olduğunu görebiliriz.

Sayfa düzeni, içindekiler hazırlanması, sayfa tasarımı gibi bir çok ayarı ve eklemeyi sekmeler içinde bulabiliriz. 

Office Excel Programı

İş hayatında en çok kullanılan ofis programının excel olduğunu söyleyebilirim. Nedeni ise excel içerisinde formüllerin bulunması diyebilirim. Bu formüller ile hızlıca raporlar hazırlanabilmekte, iş akışı çıkarılabilmekte ve takip edilebilmekte. Bir çok arkadaşımda formülleri kullanmakta sıkıntı yaşadıklarını görüyorum. Formüller ile ilgili çeşitli sorular alıyorum. Excel basite alınmaması gereken bir programdır. Öğrenilmesi gerekli olan önemli bir programdır.

Office Powerpoint 

Office Powerpoint programı da yine sıkça kullanıılan programlardan birisidir. Hepimizin bildiği gibi powerpoint ile sunum hazırlıyoruz. Powerpointte sıkça düşülen hatanın ve benimde bir zamanlar sıkça düştüğüm hatanın sunumların sıkıcı yazılar ile dolu olması idi. Powerpoint sizi sunumlarınızda doğru kullandığınız takdirde en güzel şekilde başarıya ulaştırabilir. Sıkıcı olmayan, ilgi uyandıran bir sunum dinleyici kitlenizin sizden kopmamasını ve bilgi aktarımının daha başarılı olmasını sağlar.

Kariyer hayatımızda ofis programlarını etkin bir şekilde kullanabiliyor olmak çok önemlidir. Basite alınmaması gereken, detaylı bir şekilde öğrenilmesi gereken bir program paketidir. İnternette çeşitli eğitim videoları mevcut. Biraz merak ve ilgi ile kısa sürede çok yol kat edebilirsiniz.

Kariyerinizde başarılar dilerim. Sonraki yazımda görüşmek üzere.


Etiketler