Kızılay Gönüllüsü Olmak

Kızılay Gönüllüsü Olmak

Ömer Faruk Kandilci | 25/11/2018 | 0 Yorum | 1972 Defa Okundu

Cuma günü(23 Kasım 2018) 7. kan bağışımı yapmanın mutluluğu ile bu yazıyı yazmaya, Türk Kızılayı'nı anlatmaya karar verdim. Aslında buraya yazacağım bir kaç güzel satırdan ve antabileceğimden daha fazlası Kızılay gönüllüsü olmak.

 

Kızılay ile ilk olarak tanışmam 2013 yılında olmuştu. Üye olduğum öğrenci topluluğu olan Sinerji Kulübü Kızılay'ın kan bağışı etkinliğine üyelerini daveti ile ilk kan bağışımı yapmıştım. En güzeli kan bağışından sonra telefonuma gelen mesajdı. Kan bağışınız ile 3 kişinin hayatını kurtardınız. Sonrasında kampüs içerisinde bulunduklarında kan bağışına katılım göstermeye çalışıyordum. 

Sadece kan bağışından ibaretmiş gibi gördüğüm Türk' Kızılayı'nda Kan Bağışçısı Kazanım Uzmanı Onur Maruldalı ile olmuştu. Tanıştığımız dönem içerisinde kurucu başkanlığını yürüttüğüm Genç Fikirler Kulübü'nün üye tanışma toplantılarını gerçekleştiriyorduk. Toplantıya başlamadan önce Onur abi ile görüşmüştük ve üyelerimizi toplantı sonrası kan bağışına davet etmişti. O gün Onur abi ile yaptığımız sohbet sonrasında Onur abi beni Türk Kızılayı'nın Hedef 25 projesi için aday göstermek istediğini söylemişti. Herşey böyle başlamıştı. smiley

Antalya'da gerçekleşecek olan 10. Hedef 25 Projesi Çalıştayı'na üniversitemi temsil etmek için davet edilmiştim. Doğu Akdeniz Bölgesi'nden 4 öğrenci Antalya'ya gidecektik. Bizimle birlikte Kızılay Bölge Planlama Uzmanı Esra Yoylu olacaktı. Daha önce yüz yüze tanışmadığım Esra abla telefonda gayet cana yakın konuşuyordu. Havalimanında kendisi ile tanıştık. Telefonda olduğu gibi çok cana yakın ve pozitif bir insandı. Neşe içerisinde yola çıkmayı hep beraber bekliyorduk. Çalıştayda 100'e yakın öğrenci vardı ve herkes gayet cana yakın ve heyecanlıydı ve ortam gerçekten çok samimi idi. Çalıştay süresince Türk Kızılayı, kan bağışı ve Türk Kızılayı'nın kan bağışında ki rolü ile ilgili çeşitli eğitimlere katıldık. Eğitimler sonunda bizleri gruplara ayırıp proje yarışı düzenlendi. İçinde bulunduğum grup hazırladığı proje ile çalıştay birincisi olmuştu. Bizlere özel kutusunda kızılay logolu iki kişilik fincan takımı hediye edilmişti.

Çalıştay sonrasında üniversiteme döndüğümde hızlı bir şekilde hazırlıklara başlayıp Genç Fikirler Kulübü üzerinden farklı fakülte ve bölümlerden öğrencilerin bulunduğu yaklaşık 40 kişilik bir kızılay takımı kurmuştuk. Takımı 5-6 kişilik gruplara böldüm ve her grup ile tek tek toplantılar düzenledim. Türk Kızılayı'nı ve kan bağışını anlattım. En güzel kan bağışı organizasyonunu gerçekleştirmek için fikir alışverişlerinde bulunduk ve etkin bir kan bağışı için çok güzel fikirler ortaya atıldı. Mart ayında çok güzel bir organizasyon ile yüksek bir oranda kan bağışı yapılmasında Türk Kızılayı'na Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Kızılay Gönüllüleri olarak destek verdik. Kan bağışı organizasyonu o kadar keyifli geçmiştiki bir sonraki için fikir alışverişleri yapılmaya başlanmıştı.

Kan bağışında ki başarımızdan dolayı sıradaki Hedef 25 Çalıştayı için üniversitemizden daha fazla öğrenci aday gösterilmişti. 11. Hedef 25 Çalıştayı'na dört arkadaş kabul edilmiştik. Oya Cellat, Ayşe Kılıç, Berkan Baysal ve ben seçilmiştik.

Bir sonraki akadmik yıl içinde OKÜ Kızılay Kulübü kuruluş çalışmalarına başlamıştık. Yeni akademik yılda Berkan arkadaşımın başkanlığında OKÜ Kızılay Kulübü kuruluşunu gerçekleştirmiştik. Daha fazla gönüllü ile kan bağışı organizasyonlarına hazırdık.

11. Hedef 25 Çalıştayı'nda yine çeşitli eğitimler aldık ve proje yarışmalarına dahil olduk. Berkan ve benim olduğum iki farklı grup farklı kategorilerde birinci olmuşlardı. Bu yarışmada evrak çantası kazanmıştık. Ayrıca ödül töreninden önce gerçekleşen bilgi yarışmasında da tüm katılımcılar içinde en yüksek puanı alarak birinci olmuş ve USB bellek kazanmıştım.

İster Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi isterseniz başka bir üniversitede olun. Mutlaka Kızılay oluşumunun içinde o samimi kahramanların içerisinde Kızılay gönüllüsü olarak yada kan bağışçısı olarak yer almalısınız. Sağlık sebeplerinden dolayı kan veremiyor olsanız bile bir kan bağışçısını kazanmak bile büyük bir keyif.

Kısaca kan bağışının öneminden de bahsetmek istiyorum. Ülkemizde her dakika 5 ünite kan bağışına ihtiyaç var ve bir ünite kan bağışı ile üç kişinin hayatının kurtulmasına yardımcı oluyor tanımadığı kahramanı oluyorsunuz. Kan bağışı normal şartlarda yaklaşık 10-15 dakika arasında sürüyor. Bu sürenin içerisinde başvuru formunu doldurduğunuz süre ve lezzetli ve sağlıklı Türk Kızılayı sodası içtiğiniz sürede dahil wink

Sizde 3 kişinin kahramanı olmak istiyorsanız hemen kan bağışı yapabileceğiniz noktaları görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Beni Türk Kızılayı ile tanıştıran Onur Maruldalı'na, Kızılayı daha da sevdiren Esra Yoylu'ya ve Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi'nde başarılı bir Kızılay Topluluğu kuran ve yöneten Berkan Baysal'a teşekkür ederim.


Etiketler