Kitap İnceleme: Başlangıç, Dan Brown

Kitap İnceleme: Başlangıç, Dan Brown

Ömer Faruk Kandilci | 26/10/2020 | 0 Yorum | 2253 Defa Okundu

Merhaba, yaklaşık iki yıl önce aldığım ve sonunda okuma fırsatı bulup bitirdiğim, Melekler ve Şeytanlar ve Da Vinci Şifresi kitaplarının yazarı Dan Brown'un Başlangıç kitabını bitirebildim. İki üç defa başlayıp çeşitli sebeplerden bir türlü bitirme fırsatı bulamadığım bir kitap olmuştu. Bu yazımda da kısaca kitabı sizlere tanıtmak istedim. 

Dan Brown'un yazdığı kitaparı okuyanların aşina olduğu simge bilim profesörü Robert Langdon Başlangıç kitabının ana karakterlerinden birisi. Kitabın beni kendine çeken en büyük yanlarından birisi de kitabın teknoloji ile oldukça iç içe olması. Özellikle yapay zeka ve bilgisayar sistemlerinin oldukça başarılı bir şekilde işlenmesi kitabın kurgusunda başarılı olduğuna beni inandırdı. Kitapta beni kendine çeken en önemli noktalardan birisi de en azından benim bildiğim ama farkında olmadığım yada unuttuğum bir konunun yer almış olmasıydı. İslamın başlarda bilim üzerinde önemli bir etkiye sahipken bir anda bilimden uzaklaşmasını ele alması oldu.

Kitabımızda yer alan Edmond Kirsch karakteri, Robert Langdon'un Harvard'daki eski öğrencilerinden birisidir ve bilgisayara dahisidir. Bu dahinin aslında zaman zaman sorduğumuz bir sorunun cevabını bulduğunu tüm düyaya açıklamak için özel bir etkinlik düzenlemesini ve sonrasını anlatıyor. Sorumuza gelecek olursak, "Nereden geldik, nereye gidiyoruz?" 

Bu sorunun cevabını bulan bilgisayar dahisi Edmond Kirsch, büyük etkinliği gerçekleştirmeden kısa bir süre önce de farklı dinden önemli üç din adamına buluşunu açıklamış ve bu din adamları bunu açıklamamasını, açıklarsa dünya'da her şeyin değişeceğini söylemişlerdir. Bu din adamları, Müslüman, Hristiyan ve Yahudi dinlerinden din adamlarıdır.

530 sayfalık kitabın ilk 500 sayfasını neredeyse 3 günde bitirdim. Hatta bir gece sabah altı gibi uyanmam gerekmesine rağmen gece üç buçuğa kadar zorla okumuştum. Bırakamıyordum resmen kitabı. Peki son otuz sayfa da ne oldu? Nereden geldik, nereye gidiyoruz sorusunun cevabı beni tatmin etmemiş olması kitabın son sayfalarını okuma motivasyonumu düşürdü. Nereye gidiyoruz sorusunun cevabı aslında beni tatmin ediyordu ancak nereden geldik sorusunun cevabı bence çok askıda kalıyordu.

Kitapta aslında anlatılacak yorum yapılacak çok konu var ve hepsi birbirinden güzel konular. Ama kitabı okurken o büyünün bozulmaması adına yazmak istemedim. Yazacaklarım bu kadar, sonraki yazımda görüşmek üzere


Etiketler