Enerji ve Teknoloji

Enerji ve Teknoloji

Ömer Faruk Kandilci | 10/03/2017 | 0 Yorum | 1412 Defa Okundu

Enerji sistemleri mühendisliği bölümü denince akıllara ilk olarak enerji üretimi üzerine çalışmalar geliyor. Enerji sistemleri mühendisleri ve adayları olarak aslında enerji üretiminin yanında enerji verimliliği üzerine çalışmalar yapmamız gerekiyor. Bizler genellikle enerji üretimi üzerine yoğunlaşıyoruz. Önceden ülkelerin gelişmişlikleri ürettikleri enerji ile doğru orantılı idi. Günümüzde ise ülkelerin gelişmişlikleri enerjiyi verimli kullanmaları ile ölçülüyor. Şunu unutmamak gerekiyor, enerjiyi verimli kullanmak yaşam standardından ödün vermeden daha az enerji tüketimidir.

Enerjiyi verimli kullanma üzerine elbette ülkemizde çeşitli çalışmalar yapılıyor. Binalarda enerji verimliliği çalışmaları, daha az enerji tüketen ekipmanlar kullanılarak enerji verimliliği üzerine çalışılıyor. Peki ya enerji ve teknolojiyi birleştirmek? Çok az kişi ile karşılaştım enerji ve teknolojiyi birleştirmeyi düşünen. Günümüzde artık teknolojinin olmadığı bir alan neredeyse kalmadı. Gelişen teknolojide akıllı cihazlar da daha fazla ön plana çıkmaya başladı. Bu konuyu açtığımda teknoloji ile nasıl enerji verimliliği yapılabilir gibi sorularla sık sık karşılaşıyorum. Bu soruya çok basit bir cevabım var. Çok uzun zamandan beri çok basit yöntem ile küçükte olsa enerji verimliliği yapıyoruz. Nasıl mı? Hareket ve ışığa duyarlı sensörler ile. Hava aydınlanmaya başladığı anda sensörler sayesinde otomatik olarak sokak lambaları devre dışı kalıyor ve gereksiz enerji tüketimi engellenmiş oluyor. Yada harekete duyarlı aydınlatmalar. Özellikle toplu yaşam alanlarında sıkça kullanıyoruz. Bunlar yapıldı zaten diyenler oluyor. Evet yapıldı ama daha farklı alanlarda geliştirilemez diye yasak yok.

Aslında bu konu üzerine uzun zamandan beri kafamda olan ve bir türlü üzerine düşemediğim bir fikrim var. Akıllı ev projesi. Günümüzde akıllı evler üzerine çeşitli teknolojiler geliştirilmekte. Bu durum fikrimden vazgeçebileceğim anlamına gelmiyor tabi ki. Benim aklımda ki projem akıllı sistem ile enerjiyi daha verimli kullanma üzerine.

Teknolojiyi enerji verimliliğinde kullanmak için eminim daha farklı projelerde üretilebilir. Enerji verimliliği üzerine teknolojileri sadece evlerde değil, ofislerde, atölyelerde yada araçlarda geliştirilebilir. Artık buda bizlerin hayal gücümüze kalmış.

Bu yazım küçük bir farkındalık üzerine idi. Enerji o kadar güzel bir alan ki bir çok alanla birleştirip güzel işler çıkarılabilir. Yeter ki siz başarmak isteyin.

Sonraki yazımda görüşmek üzere.


Etiketler