Yaşamak Güzel Şey

Yaşamak Güzel Şey

Ömer Faruk Kandilci | 02/01/2018 | 0 Yorum | 1072 Defa Okundu

Son zamanlarda izlediğim en anlamlı filmlerden birisi oldu, Yaşamak Güzel Şey. Düzenli olarak izlediğim Söz dizisi yayınlanmayınca kanalları gezmeye başlamıştım can sıkıntısı ile. Sürekli karşıma çıkan ama bir türlü ilgimi çekmeyen bir filmdi ve keşke daha önceden izleseymişim. Aslında Müfit Can Saçıntı’nın filmlerini de her zaman beğenerek izlerim. Bu yazımda uzun uzun filmi anlatmayı düşünmüyorum. Filmde gördüklerim üzerine bir şeyler karalamaya çalışacağım.

Filmin konusu, yaşam şartlarına gereğinden fazla boyun eğen ve pısırıklaşmış Müfit’in başına gelen talihsiz bir olay ile hayata bakış açısının değişmesini konu alıyor. Filmin büyüsünün kesinlikle kaçmaması için konusu üzerine fazla yazamayacağım. Sadece mutlaka ve mutlaka bu filmi izlemelisiniz diyebilirim.

Filmi izlerken kendi kendime sorduğum bazı soruları sizlerle paylaşacağım.

Biz yediğimiz özel yada her hangi bir yemeği öncelikle lezzetini almak için mi yoksa insanlara ben bunu birazdan yiyeceğim paylaşımı yapmak için hazırlıyor yada sipariş ediyoruz? Artık neredeyse hepimiz bir yemeğe yada içeceğe başlamadan önce mutlaka bir fotoğrafını çekiyor. Ardından emojiler ve etiketler ile süslüyor, paylaşıyor ve gönderimizi acaba kimler beğendi yada gördü telaşı ile paylaştığımız görselde ki hazzı yemeğimizden yada içeceğimizden alamıyoruz. Bu satırları yazar iken hemen aşağıda ki görsel aklıma geldi. Aşağıdaki görsel de anın tadını acaba gerçekten kim çıkarıyor. Bence öndeki yaşlı teyzemiz. Herkes telefonları ile anı kaydetmeye çalışırken sadece öndeki teyze gerçekten anın tadını çıkarıyor. O Aslında kameralarına sarılmış olan herkes anı ölümsüzleştirmek istiyor. Sadece ekranlarda görecekleri şekilde. Ama bu ölümsüzleştirdikleri anı aslında internette küçük bir kare ile de bulabilirlerdi.

Neler yaptığımızı, heyecanlarımızı sevdiklerimizin gözlerine bakarak anlatmak yerine sadece bir gönderi ile paylaşılıyor. Sevdiklerimizin neler yaptıklarını sosyal medya gönderilerinden takip edebiliyoruz. Hatta sevilip sevilmediğimizi paylaşmış olduğumuza yaptıkları beğeni yada yorumlar ile ölçüyoruz. Bazen aynı evin içerisinde olmamıza rağmen mesajlaşarak iletişim kuruyoruz.

Aslında yazacaklarım daha fazla. Ama eminim bunların hepsinin sizde farkındasınız. Bu konu üzerine son sözlerim biz sosyal medyada kendi hayatımızı yaşamıyor diğer insanlara göstermek istediğimiz hayatı yaşıyoruz.

Kısaca yaşamak güzel şey, mutlaka izleyin…

Fragman


Etiketler