Elektrik Enerjisi Nasıl Oluşur?

Elektrik Enerjisi Nasıl Oluşur?

Ömer Faruk Kandilci | 15/04/2018 | 0 Yorum | 1959 Defa Okundu

Elektrik enerjisi günümüzün vazgeçilmezleri arasında önemli bir sıradadır. Sadece etrafınıza bir bakın. Elektrik enerjisi olmadan çalışan bir şey arayın. Peki bizler için bu kadar önemli olan elektrik enerjisi nasıl oluşur?

Bu yazımda hayatımızı neredeyse her alanda kolaylaştıran elektrik enerjisinin nasıl oluştuğunu anlatacağım. Önce elektrik olmasa ne olurdu adlı videoyu da izlemenizi tavsiye ederim. Videoyu izlemek için tıklayın.

Bildiğimiz gibi tüm maddeler atomlardan oluşur ve atomların yapısında proton, nötron ve elektron vardır. Elektronlar, atom üzerinde ki bulundukları yörüngeden kopartılarak bir iletken üzerinde hareket etmesi sağlanır. İletken üzerinde gerçekleşen elektron iletiminin tersi yönünde de elektrik enerjisi oluşur. Genel olarak elektrik enerjisi oluşumu bu şekilde gerçekleşir.

Biraz daha detaylı inceleyelim,

Bildiğimiz üzere mıknatıslar N ve S olarak iki farklı kutuptan oluşur ve bu iki kutup arasında manyetik bir alan vardır. N kutbundan S kutbuna doğru oluşan manyetik alan arasına bir iletken yerleştirdiğimizde ve bu iletkeni iki kutbun arasında hareket ettirdiğimizde iletken üzerinden kopan elektronlar yine elektron üzerinde hareket eder. Elektronların hareketinin tersi yönünde de oluşan elektrik akımı oluşur. Ancak şuan kurduğumuz akım çok küçük olacağından ölçüm aletleri ile ölçtüğümüzde çok çok küçük olacaktır.

Günlük hayatımızda elektrik kesintilerinde mutlaka jeneratörler ile karşılaşmışızdır. Genel olarak enerji santrallerinde elektrik üretimi de jeneratörlerin yapısına benzer bir yapıda gerçekleşir. Hidroelektrik, kömür, doğalgaz, rüzgâr, biyoenerji ve birçok santralde bulunan generatörler ile elektrik enerjisi üretilir.

Peki generatörler elektrik enerjisini nasıl üretiyor?

Enerji santrallerinde genel olarak bir akışkan yardımı ile elektrik enerjisi üretilir. Akışkan yardımı ile üretilen mekanik enerji generatörlere iletilir. Generatörlerde az önce elektrik akımını oluşturmak için anlattığım basit sisteme benzer ama daha büyük mıknatısların ve iletkenin yer aldığı gelişmiş sistemler kullanılır. Mekanik olarak gelen enerji generatör içerisinde oluşturduğu hareket ile elektrik enerjisini üretir.

Sonraki yazımda görüşmek üzere...

 


Etiketler