Okunacak Kitaplar Listesi: Beyaz Gemi - Cengiz Aytmatov

Okunacak Kitaplar Listesi: Beyaz Gemi - Cengiz Aytmatov

Ömer Faruk Kandilci | 23/06/2020 | 0 Yorum | 797 Defa Okundu

Tüm kitaplar güzeldir, bazı kitaplar çok güzeldir. Ama özel bir arkadaştan gelen kitaplar hem çok özel hem de çok güzeldir. Cengiz Aytmatov Beyaz Gemi’ye merhaba.

Yıllar önce blog sitemi günceller iken yapılacaklar listesi, okunacak kitaplar ve izlenecek dizi ve film listeleri oluşturmuştum. Ancak işten dolayı listeyi hiç yapamayınca kalakalmıştı listeler. Yakın zamanda sitemin tasarımını ve altyapısını yenilerken tekrardan listeleri düzenledim. Listeleri düzenledikten kısa bir süre sonra da değerli bir arkadaşımdan iki kitap hediyesi aldım. Cengiz Aytmatov Beyaz Gemi ve Dişi Kurdun Rüyaları kitapları. Bir iki gün önce Beyaz Gemi kitabı bitti ve bloğumda bu güzel ve değerli kitabı anlatma zamanı geldi.

Yedi sekiz yaşlarında Isık-Göl kıyısında yaşayan Mümin dedenin annesi ve babası tarafından terkedilen torununun hikayesi. Uzun uzun kitabı anlatsam fazlası ile bilgi vermiş olurum galiba. Başlarda sıkıcı gelen bir kitaptı benim için ta ki Maral Ana hikayesine kadar.

Şu anda defalarca yazdıklarımı sildim galiba. Sürekli parmaklarım tüm hikâyeyi anlatmam için zorla yazmaya çalışıyor galiba. Ama bu kitap anlatılmaz yaşanır bence. Okuduğunuz her satırda romana daha iyi bağlanıyorsunuz ve sanki tüm olaylar gözünüzün önünde gerçekleşiyor. Bu kadar güzel anlatıma sahip bir kitabı kendi cümlelerim ile bozmayı hiç istemiyorum.

Kitap hediyelerini aldığım günde ilk birebir origami dersimi almış oldum. Kitaplarım ve o gün arkadaşımla yaptığımız origamileri de aşağıya bırakıyorum.

Mümin dedenin torunu ve bu güzel hikayesi ile tanışmama vesile olan arkadaşımda bir kez daha teşekkürlerimi gönderiyorum.


Etiketler